upadłość konsumencka w niemczech, uk, holandii, norwergii

Czy mogę ubiegać się o upadłość konsumencką, jeśli mieszkam w innym kraju?

Problemy finansowe zmuszają wiele osób do wyjazdu za granicę. Gdy jednak zaległe zobowiązania narastają i ich spłata staje się niemożliwa, warto rozważyć upadłość konsumencką. Czy możliwa jest upadłość konsumencka za granicą? Kiedy można złożyć wniosek o upadłość w Polsce, przebywając poza granicami kraju?

Wniosek o upadłość konsumencką a praca poza granicami kraju

Masz skomplikowaną sytuację finansową i uważasz, że upadłość konsumencka to Twoje jedyne wyjście? Sprawa robi się trudniejsza, gdy pracujesz poza Polską i czasowo przebywasz np. w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niemczech czy Holandii. Czy wówczas możesz złożyć wniosek o upadłość do jednego z polskich sądów? Tak, ale nie zawsze.

Prowadzimy sprawy od A do Z, bez konieczności wizyty w Sądzie!

Praca za granicą a upadłość konsumencka w Polsce – kiedy jest możliwa:

  • gdy pracujesz za granicą, ale Polska to miejsce Twojego stałego pobytu – mieszka tu Twoja rodzina i nie planujesz zostać na stałe za granicą;
  • gdy pracujesz za granicą i planujesz się tam osiedlić, ale w Polsce wciąż masz majątek – przykładem może być nieruchomość.

W dwóch wyżej opisanych sytuacjach upadłość konsumencka w Niemczech czy upadłość konsumencka w UK nie jest dla Ciebie – wniosek składasz w polskim sądzie, właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania w Polsce.

Twoja sytuacja może być też inna – możesz mieszkać na stałe np. w Norwegii lub Holandii i nie mieć żadnego majątku na terenie Polski. Co wówczas? Pozostaje upadłość konsumencka w Norwegii lub upadłość konsumencka w Holandii – w Polsce jej nie przeprowadzisz.

Upadłość konsumencka za granicą – jak się o nią starać?

Możesz zastanawiać się, z czym wiąże się upadłość konsumencka za granicą. Zasadniczo mowa tu o dwóch kwestiach. Jeżeli na stałe przebywasz na terenie np. Niemiec i w Polsce nie masz majątku, pozostaje Ci upadłość konsumencka w Niemczech. Musisz zatem zorientować się w niemieckich przepisach lub skorzystać z pomocy specjalizującego się w niemieckim prawie prawnika.

Pytanie o upadłość konsumencką za granicą pada też w kontekście przeprowadzenia tej procedury podczas fizycznego przebywania poza Polską. Jak wygląda wówczas ogłoszenie upadłości i prowadzenie postępowania upadłościowego? Procedura jest identyczna jak w przypadku osób przebywających na terenie kraju.

Upadłość konsumencka w Polsce podczas przebywania za granicą – przebieg:

  • złożenie wniosku do sądu – po wykonaniu tej czynności czekasz na ogłoszenie upadłości;
  • oddłużenie konsumenta – na podstawie zgłoszonych roszczeń powstaje plan spłaty zadłużenia, a Ty spłacasz wierzycieli zgodnie z harmonogramem;
  • umorzenie zadłużenia – gdy wywiążesz się ze swoich zobowiązań, to nastąpi umorzenie pozostałego zadłużenia, a wierzyciele nie będą mogli dochodzić od Ciebie żadnych pieniędzy.

Decydując się na nasze profesjonalne wsparcie, przede wszystkim upewnisz się, czy masz szansę na oddłużenie przed polskim sądem. Nasz Ekspert przygotuje też komplet dokumentów i rozwieje Twoje wątpliwości m.in. w zakresie włączenia do masy upadłości części Twojego wynagrodzenia otrzymywanego od zagranicznego pracodawcy.

Kompleksowa obsługa już od 1 900 zł - możliwa płatność w ratach