jak ogłosić upadłość konsumencką

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Kiedy życie z długami, które rosną z dnia na dzień, staje się niemożliwe, a restrukturyzacja się nie powiodła lub jest niemożliwa, to osoby zadłużone mogą skorzystać z upadłości konsumenckiej. W ten sposób można skutecznie się oddłużyć i uwolnić zarówno od komornika oraz windykatorów, jak i wszelkich z tym związanych problemów.

Poznaj uwarunkowania i sprawdź, czy w Twoim przypadku warto ubiegać się w ten sposób o oddłużenie.

Jakie są plusy i minusy ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Prowadzimy sprawy od A do Z, bez konieczności wizyty w Sądzie!

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej najczęściej jest rozpatrywane przez pryzmat korzyści. Tymczasem to rozwiązanie pociąga też za sobą różne konsekwencje. Jeżeli chcesz podjąć najlepszą dla siebie decyzję, powinieneś wiedzieć, że po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej:

  • Syndykowi należy wydać majątek – jeżeli masz nieruchomość, samochód lub inne wartościowe przedmioty, to zostaną one spieniężone, aby przynajmniej częściowo spłacić wierzycieli i pokryć koszty postępowania upadłościowego. Jednak w sytuacji sprzedaży domu lub mieszkania, w którym zamieszkiwałeś, zostanie na Twój wniosek przyznana kwota na cele mieszkalne, która zazwyczaj wynosi od 15 000 do 35 000 zł, a zatem nie musisz obawiać się np. bezdomności.
  • Niektóre długi np. alimentacyjne lub grzywny nie podlegają umorzeniu.
  • Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie odbywa się z dnia na dzień – na rozpatrzenie wniosku średnio czeka się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Natomiast po ogłoszeniu całe postępowanie upadłościowe jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, zwykle trwa co najmniej rok, a uproszczone od 6 do 8 miesięcy, chociaż jak wynika z naszej praktyki, trwa to zwykle dłużej. Jednak w sytuacji, kiedy wiele osób boryka się z długami i wszelkimi z tym związanymi problemami wiele lat, to te kilka kolejnych miesięcy warto jeszcze poczekać, żeby się ich pozbyć i spokojnie żyć.

Jakie warunki są do spełnienia, żeby ogłosić upadłość konsumencką?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe, tylko wobec osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (nie można prowadzić działalności gospodarczej, a jeśli kiedyś była prowadzona, to musi być zamknięta) i osoba ta spełnia przesłankę niewypłacalności. O niewypłacalności mówi się wówczas, gdy dłużnik nie ma możliwości regulowania swoich zobowiązań w ustalonych z wierzycielami terminach i kwotach oraz nie posiada majątku, z którego – w wyniku sprzedaży – mogłyby zostać spłacone wszystkie długi. Istotnym warunkiem jest również to, aby centrum życiowe dłużnika, tj. m.in. miejsce zamieszkania w ostatnich sześciu miesiącach przed złożeniem wniosku, było w Polsce.

Jakie długi mogą być objęte upadłością konsumencką?

Jeżeli zastanawiasz się, czy ogłosić upadłość konsumencką, możesz też być zainteresowany tym, jakiego rodzaju zobowiązania mogą zostać umorzone.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – wniosek

Ich lista jest długa – wymienić można choćby:

  • niespłacone pożyczki i kredyty – zarówno od banków, jak i wierzycieli prywatnych,
  • nieopłacony czynsz, rachunki za media czy telefon,
  • zaległości w ZUS-ie czy Urzędzie Skarbowym – najczęściej stanowią one pozostałość po nieudanej działalności gospodarczej.

Więcej informacji na ten temat, znajdziesz w naszym innym artykule: Wniosek o upadłość konsumencką

Czy opłaca się ogłosić upadłość konsumencką?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to szansa na nowy start i życie bez długów, a co za tym idzie, bez wielu z tym związanych problemów. Nowelizacja przepisów, która miała miejsce w 2020 r., zapewniła dłużnikom lepszą ochronę i skuteczniejsze/ łatwiejsze ogłoszenie upadłości. Dodatkowym plusem jest komfort psychiczny – wszelkie postępowania toczące się przeciwko Tobie w kancelariach komorniczych czy windykacyjnych zostaną wstrzymane, nie będziesz zatem otrzymywał pism o zajęciu kolejnych składników Twojego majątku, nękających telefonów, itp.

Ponieważ jednak każda sprawa jest inna, to po obiektywnej ocenie wszystkich plusów i minusów tego rozwiązania (korzystając najlepiej z pomocy doświadczonego eksperta), musisz samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie naprawdę dla Ciebie korzystne.

Z pytaniem, jak ogłosić upadłość konsumencką, wiąże się inna wątpliwość – jak sporządzić prawidłowo wniosek o upadłość konsumencką zgodnie z prawdą i stanem faktycznym, aby nie narazić się na negatywne skutki prawne. Bowiem to właśnie złożenie wniosku do sądu rozpoczyna dopiero postępowanie prowadzące do oddłużenia. Dobrą wiadomością dla dłużników jest to, że wniosku nie trzeba przygotowywać samodzielnie – najlepiej zwrócić się o pomoc do doświadczonego eksperta.

Kompleksowa obsługa już od 1 900 zł - możliwa płatność w ratach