jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką

Wniosek o upadłość konsumencką

Masz długi, których nie jesteś w stanie spłacić i chcesz ogłosić upadłość konsumencką? Pierwszym krokiem jest wniosek o upadłość konsumencką. Dowiedz się, jakie informacje muszą się w nim znaleźć, gdzie i jak go złożyć oraz z jakimi kosztami wiąże się ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka – co to jest?

Upadłość konsumencka to postępowanie upadłościowe. Toczy się ono przed Sądem, a jego celem jest zredukowanie lub całkowite umorzenie zadłużenia konsumenta, a także (w miarę możliwości finansowych dłużnika) zaspokojenie wierzycieli. Skorzystanie z instytucji upadłości konsumenckiej nie jest uzależnione od posiadania majątku, jednak osoba zainteresowana tym rozwiązaniem musi złożyć wniosek o upadłość konsumencką – bez niego ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie będzie możliwe.

Prowadzimy sprawy od A do Z, bez konieczności wizyty w Sądzie!

Chcesz wiedzieć, kto może skorzystać z tej opcji? Zachęcamy do przeczytania naszego kolejnego artykułu: Co to jest upadłość konsumencka

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – kto może skorzystać z tej opcji?

Posiadanie długów nie oznacza jeszcze, że możesz skorzystać z upadłości konsumenckiej – musisz spełnić też dodatkowe wymagania. O czym mowa? Jak sama nazwa wskazuje, upadłość konsumencka dotyczy konsumenta, czyli osoby fizycznej, która:

  • nie prowadzi działalności gospodarczej – złożyć wniosek o upadłość konsumencką możesz dopiero, gry Twoja działalność została zamknięta i wykreślona z ewidencji,
  • mieszka na stałe w Polsce – możesz jednak pracować dorywczo za granicą lub wyjeżdżać na kontrakty,
  • jest niewypłacalna – bycie niewypłacalnym oznacza, że nie jesteś w stanie regulować posiadanych zobowiązań.

Z powyższego wynika, że nie każdy może złożyć wniosek o upadłość konsumencką – nie będą mogli tego zrobić m.in. przedsiębiorcy, który nie wykreślili swojej działalności z ewidencji. Poza gronem osób, dla których dostępne jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej, znajdują się też rolnicy, którzy prowadzą inną działalność gospodarczą (np. przetwórczą) lub zawodową.

Jakie informacje musi zawierać wniosek o upadłość konsumencką?

Prawidłowo przygotowany wniosek o upadłość konsumencką musi zostać sporządzony na formularzu urzędowym i zawierać wszystkie wymagane dane oraz informacje. Dostępność wzoru z pozoru ułatwia sprawę, że wystarczy wypełniać pola, kierując się zamieszczonymi przy nich informacjami. Poza danymi osobowymi dłużnika, we wniosku muszą znaleźć się też informacje o wierzycielach i wierzytelnościach. Konieczne jest także wskazanie majątku – majątek dłużnika powinien zostać wymieniony wraz z szacunkową wyceną poszczególnych jego składników. Ponadto wniosek powinien być dobrze uzasadniony. Dlatego też, aby uniknąć błędów i ewentualnych negatywnych konsekwencji prawnych warto skorzystać z pomocy doświadczonego Eksperta specjalizującego się w oddłużeniach.

Jak samemu złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Wniosek o upadłość konsumencką można złożyć w Sądzie na biurze podawczym lub wysłać dokumenty pocztą. Jest również inna możliwość – można skorzystać z Krajowego Rejestru Zadłużonych. Składanie wniosków i pism procesowych drogą elektroniczną za pośrednictwem wskazanego systemu teleinformatycznego wymaga rejestracji i posiadania np. Profilu Zaufanego.

Ile kosztuje upadłość konsumencka?

Aby oddłużyć się, nie wystarczy tylko wiedza, jak złożyć wniosek i wnieść opłatę sądową. Radzimy jednak, aby w przypadku wnioskowania o ogłoszeniu upadłości skorzystać z pomocy profesjonalisty, ponieważ tylko wtedy będziesz mieć pewność o poprawności złożonego wniosku oraz o tym, iż nie spowoduje negatywnych konsekwencji prawnych w przyszłości.

Kompleksowa obsługa już od 1 900 zł - możliwa płatność w ratach