upadłość konsumencka a długi

Czy moje długi mogą zostać odnowione po upadłości konsumenckiej?

Chcesz skorzystać z upadłości konsumenckiej, ale masz sporo pytań? Bardzo możliwe, że jedno z nich dotyczy możliwości odnowienia długów po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Czy wierzyciel nadal będzie mógł dochodzić od Ciebie np. spłaty zaległych rat kredytu?

Upadłość konsumencka a długi. Co się dzieje z długami po ogłoszeniu upadłości?

Możliwe są trzy scenariusze oddłużenia. To, który z nich zostanie zaproponowany Tobie, nie będzie kwestią przypadku – w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzona analiza Twojej osobistej sytuacji. W jakim celu? Aby sprawdzić, czy jesteś w stanie spłacić swoje długi, a jeżeli tak, to w jakim stopniu.

Prowadzimy sprawy od A do Z, bez konieczności wizyty w Sądzie!

Upadłość konsumencka a długi – możliwe sposoby oddłużenia:

  • ustalenie planu spłaty wierzycieli – co miesiąc będziesz płacić pewną kwotę wierzycielowi (wierzycielom);
  • warunkowe umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli – ta możliwość ma zastosowanie, gdy aktualnie nie masz możliwości spłaty długów, ale w przyszłości Twoja sytuacja finansowa może ulec poprawie;
  • umorzenie zobowiązań bez planu spłaty wierzycieli – nie masz obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat.

Jeżeli zrealizujesz plan spłaty wierzycieli, pozostałe Twoje długi zostaną umorzone. Oznacza to, że wierzyciel nie będzie mógł domagać się od Ciebie spłaty zaległych zobowiązań.

Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że coraz więcej osób ogłasza upadłość konsumencką. W I kwartale 2023 r. zrobiło to 5352 konsumentów. Jeżeli również rozważasz to rozwiązanie, ale obawiasz się formalności, skontaktuj się z nami.

Jakie zalety ma ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Mimo że upadłość konsumencka nie jest remedium na wszystkie problemy osoby zadłużonej, to pozwala odzyskać poczucie bezpieczeństwa. Dzięki wstrzymaniu postępowań sądowych i egzekucji komorniczych otrzymasz szansę realnego zapanowania nad swoimi finansami – zamiast kolejnych wezwań do zapłaty będziesz realizować plan spłaty wierzycieli dostosowany do Twoich aktualnych możliwości finansowych. Dodatkowo nie musisz obawiać się kolejnych zajęć wynagrodzenia czy licytacji.

Upadłość konsumencka – warunki kluczowe:Upadłość konsumencka zawsze wiąże się z utratą majątku (np. mieszkania). Jednocześnie wdrożone zostają rozwiązania chroniące dłużnika przed bezdomnością – nie musisz się obawiać, że wraz z rodziną zostaniesz pozbawiony dachu nad głową – możesz uzyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Dodatkowym plusem jest komfort psychiczny – stres związany z długami stanie się wspomnieniem.

Jakie są minusy ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Po pierwsze, musi się uzbroić w cierpliwość – mitem jest, że upadłość konsumencką można przeprowadzić w kilka miesięcy. Co to oznacza? Współpraca z syndykiem i spłata zobowiązań może trwać nawet kilka lat. Po drugie, z reguły nie można liczyć na najkorzystniejszy scenariusz, czyli umorzenie zobowiązań bez planu spłaty wierzycieli – Twoja sytuacja zdrowotna i finansowa musi być naprawdę zła, aby sąd wdrożył ten scenariusz oddłużenia. Najbardziej prawdopodobne jest, że przynajmniej częściowo spłacisz wierzycieli.

Płacisz alimenty? Pamiętaj, że świadczenia te należą do wąskiego grona wierzytelności, które nie podlegają umorzeniu.

Kompleksowa obsługa już od 1 900 zł - możliwa płatność w ratach