warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Jakie są wymagania dotyczące upadłości konsumenckiej?

Masz zaległości w spłacie kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego lub chwilówek? Sytuacja losowa spowodowała, że Twoje zadłużenie u dostawców mediów jest tak duże, że nie masz już nadziei na jego spłatę? Dowiedz się, jakie są warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej – sprawdź, czy to rozwiązanie Twoich problemów.

Kto nie może skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Zacznijmy od tego, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest dla każdego. Z tej procedury nie możesz skorzystać, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą. W pierwszej kolejności musisz zamknąć firmę – samo zawieszenie działalności nie będzie wystarczające. Dopiero po wykreśleniu wpisu z CEiDG, czyli dopełnieniu formalności możesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką.

Prowadzimy sprawy od A do Z, bez konieczności wizyty w Sądzie!

Z upadłości konsumenckiej nie mogą też skorzystać:

  • wspólnicy spółek jawnych i partnerskich – odpowiadają oni za zobowiązania bez ograniczeń (całym majątkiem) solidarnie wraz z pozostałymi wspólnikami;
  • komandytariusze – wspólnicy w spółkach komandytowych ponoszący odpowiedzialność za długi do sumy komandytowej;
  • rolnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Jak wynika z powyższych informacji, upadłość konsumencka nie jest dostępna dla każdej osoby – niekiedy działania dłużnika czy jego aktywność zawodowa to czynniki uniemożliwiające ogłoszenie upadłości. To jednak nie wszystko, można bowiem wskazać warunki, których spełnienie jest niezbędne, aby mogło dojść do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka – warunki kluczowe:

  • niewypłacalność dłużnika – musisz utracić płynność finansową, czyli nie być w stanie regulować zaciągniętych zobowiązań;
  • życiowe centrum w Polsce – możesz ogłosić upadłość konsumencką, o ile na stałe mieszkasz w Polsce. Jednakże nadal możesz pracować zagranicą.

Ile trzeba mieć długu, żeby ogłosić upadłość?

To pytanie często zadawane przez osoby, które chcą ogłosić upadłość konsumencką. Jak brzmi odpowiedź? Kluczowa jest nie wysokość przeterminowanych zobowiązań, ale niemożność ich spłaty. Możesz mieć np. 20 000 zł długu, ale ze względu na chorobę i niskie świadczenie nie być w stanie go spłacić. Wówczas spełniasz warunek niezbędny do tego, aby skorzystać z upadłości konsumenckiej.

Pamiętaj też, że aktualnie nie musisz posiadać majątku, aby ogłosić upadłość konsumencką. Z kolei od Twojej indywidualnej sytuacji i możliwości zarobkowych zależy ewentualne ustalenie planu spłaty wierzycieli.

Kiedy sąd nie ogłosi upadłości konsumenckiej? Kiedy sąd może odmówić upadłości?

Spełniasz podstawowe warunki, aby ogłosić upadłość konsumencką? Według obecnych przepisów niezależnie od przyczyny powstania długów każdy może wnioskować o ogłoszenie upadłości. Jednak jedyną pewną sytuacją, w której Sąd odrzuci twój wniosek, to gdy w ciągu ostatnich 10 lat w stosunku do Ciebie było już prowadzone postępowanie upadłościowe.

Twoje sytuacja jest skomplikowana? Masz na koncie sprzedaż nieruchomości w ciągu kilku ostatnich lat lub prowadzisz działalność gospodarczą? Skorzystaj z pomocy Ekspertów od upadłości – pomożemy Ci przygotować się do upadłości.

Kompleksowa obsługa już od 1 900 zł - możliwa płatność w ratach