kredyt hipoteczny po upadłości konsumenckiej

Czy upadłość konsumencka wpływa na moje kredyty hipoteczne?

Źródłem Twoich problemów finansowych jest kredyt hipoteczny? Spłacasz kredyt nie tylko hipoteczny, ale również gotówkowy czy pożyczkę z parabanku? Podejmij świadomą decyzję o tym, czy ogłosić upadłość konsumencką – sprawdź, co stanie się z zaciągniętymi przez Ciebie kredytami.

Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny

Jak traktowany jest kredyt hipoteczny po upadłości konsumenckiej? Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej kredyt hipoteczny (podobnie jak inne kredyty) będzie wchodzić również do masy upadłości. Jednak z racji zabezpieczenia tego zobowiązania w postaci nieruchomości, konieczna będzie jej sprzedaż. Inaczej mówiąc, musisz spodziewać się utraty majątku – mieszkania albo domu, a także wartościowych ruchomości, np. samochodu.

Prowadzimy sprawy od A do Z, bez konieczności wizyty w Sądzie!

Regularnie spłacasz kredyt hipoteczny i to nie on jest źródłem Twoich problemów? Przepisy są tak skonstruowane, że nie ma możliwości uchronienia się przed sprzedażą mieszkania czy domu po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Właśnie dlatego warto skonsultować się ze specjalistą od prawa upadłościowego – może się okazać, że inne rozwiązanie będzie korzystniejsze.

Upadłość konsumencka a wspólny kredyt

Kredyty, zwłaszcza hipoteczne, często są zaciągane przez małżeństwa lub osoby wspólnie zamieszkujące. Jak wówczas prezentuje się kwestia spłaty zadłużenia po upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny – dwa scenariusze:

  • do masy upadłości wchodzi tylko połowa nieruchomości – część należąca do upadłego, przy czym jest to sytuacja rzadko spotykana;
  • do masy upadłości wchodzi cała nieruchomość – gdy umowa kredytowa zakłada solidarną odpowiedzialność kredytobiorców (to najczęstszy scenariusz).

Upadłość konsumencka a kredyt gotówkowy

Rodzaj kredytu ma znaczenie dla wierzyciela – kredyt hipoteczny jest zabezpieczony wpisem do księgi wieczystej. To oznacza, że wierzyciel udzielający kredytu hipotecznego jest uprzywilejowany – ma pewność, że zostanie spłacony w dużym stopniu. Inaczej jest w przypadku kredytu gotówkowego. To zobowiązanie może zostać spłacone z masy upadłości, ale wcale nie musi.

Ogłaszając upadłość konsumencką, musisz spodziewać się ustalenia planu spłaty wierzycieli. Jeżeli taki harmonogram powstanie, kredyt gotówkowy spłacisz (zazwyczaj tylko częściowo) w terminie ustalonym przez sąd.

Czy po upadłości konsumenckiej można dostać kredyt?

Zastanawiasz się, czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej będziesz uważany przez bank za klienta, któremu warto zaufać? Mimo że Twoje dane zostaną wykreślone z Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, to bank prześwietli Twoją historię kredytową i dowie się o upadłości konsumenckiej. Ta z kolei może okazać się przeszkodą w uzyskaniu kredytu gotówkowego czy hipotecznego, choć nie jest to regułą. Wiele będzie zależeć od Twojej sytuacji finansowej.

Masz szansę na kredyt po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, gdy:

  • świetnie zarabiasz – uzyskujesz regularne dochody;
  • masz stabilne źródło dochodów – nie jest to praca dorywcza;
  • zadbasz o budowę wiarygodności kredytowej – przed złożeniem wniosku o wysoki kredyt (np. hipoteczny), zaciągniesz drobne zobowiązanie i je spłacisz (np. kredyt na zakup sprzętu AGD/RTV).

Dokonując ogłoszenia upadłości konsumenckiej, musisz przygotować się na konsekwencje tej decyzji. Jedną z nich może być utrudniony dostęp do produktów bankowych i na nowo będziesz musiał zadbać o swoją zdolność kredytową.

Chcesz zyskać pewność, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie? Skontaktuj się z nami – przeanalizujemy Twoją sytuację i wydamy obiektywną opinię.

Kompleksowa obsługa już od 1 900 zł - możliwa płatność w ratach